بهترین دکتر لاغری و چاقی (متخصص تغذیه) چه کسی است؟

متخصص تغذیه و لاغری نقش عمده ای در بهبودعادات غذایی ، دستیابی به اهداف کاهش وزن و تناسب اندام و در نهایت ایجاد تغییرات سازنده و سالم در زندگی دارد. باید به خاطر داشت که تغذیه مناسب تاثیر چشمگیری در زندگی سالم و به‌طور کل سلامت عمومی هر فردی دارد. متخصصین تغذیه با ارزیابی رژیم غذایی و ارائه مشاوره تخصصی می‌توانند نقش مهمی در سلامت افراد ایفا نمایند. یک متخصص تغذیه با ایجاد امید و انگیزه افراد را به داشتن زندگی سالم و شاد تشویق می‌کند.

متخصصین تغذیه و رژیم لاغری دانش و اطلاعات کافی در زمینه ارزش موادغذایی، خواص شیمیایی و ترکیبات موجود در غذاها را دارند. از وظایف کلیدی متخصصین تغذیه و لاغری می‌توان به معرفی رژیم‌های غذایی ویژه، مشاوره در خصوص تغذیه، خدمت در زمینه بهداشت عمومی، نظارت بر خدمات تغذیه‌ای در کافی شاپ‌ها، بیمارستان‌ها و ارائه آموزش‌های فردی یا گروهی اشاره کرد.
اگر به‌ هر دلیلی نظیر چاقی، لاغری یا صرفا دریافت موادمغذی بیشتر نیاز به رژیم غذایی سالم دارید می‌توانید به متخصص تغذیه و لاغری در کلینیک تناسب اندام رازی مراجعه نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ - ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ - ۰۲۱۸۸۰۲۵۳۵۰  تماس حاصل فرمایید.

وظایف متخصص تغذیه و دکتر لاغری


برخی از وظایف متخصص تغذیه و رژیم درمانی عبارتند از:

ارائه برنامه کاهش وزن

تنظیم برنامه‌های مرتبط با کاهش وزن یکی از وظایف دکتر لاغری و تغذیه می‌باشد. پزشک تغدیه و لاغری به دلیل سپری نمودن دوره‌های آموزشی و تخصصی و کسب تجربه در حوزه تغذیه به اهمیت خوردن غذاهای مختلف و این‌که کدام غذاها برای چه افرادی مناسب هستند اطلاعات کافی دارد. با وجود این که برنامه رژیم لاغری که توسط متخصصین تغذیه ارائه می‌شوند ممکن است توسط هزاران نفر استفاده شوند اما گاهی پزشکان باید با تک تک بیماران مشاوره کنند تا بتوانند برای هریک رژیم تغذیه‌ای مناسبی که موجب بهبود سلامت عمومی آن‌ها می‌شود تهیه نمایند.

کمک به بیماران

باید خاطر نشان کرد که متخصصین تغذیه و لاغری ممکن است در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها برای کمک به افرادی که به‌تازگی دچار بیماری‌هایی نظیر دیابت، فشارخون بالا، کلسترول و بیماری‌های دیگری هستند فعالیت نمایند. آن‌ها به بیماران آموزش می‌دهند که چگونه تغذیه می‌تواند سلامت عمومی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.
متخصصین لاغری و تغذیه ممکن است افرادی که دارای بیماری‌های مزمن هستند را تحت کنترل داشته تا از پیروی رژیم غذایی و توصیه‌هایی که پزشک آن‌ها ارائه کرده اطمینان حاصل نمایند.
پزشکان تغذیه علاوه‌بر این‌که کمک می‌کنند تا بیماران بدانند که چه غذاهایی را باید و چه غذاهایی را نباید بخورند بلکه نحوه تاثیرگذاری غذاهای مختلف روی بدن آن‌ها را توضیح می‌دهند.

همکاری با ورزشکاران

یکی از حوزه‌های کاری متخصص تغذیه، ورزش و تغذیه ورزشی است. ورزش و تغذیه مقوله خاصی است که به تغذیه و رژیم ورزشکاران مبتدی و حرفه‌ای می‌پردازد. همه می‌دانیم که بدن انسان برای تولید انرژی در طول روز نیاز به دریافت غذا دارد.
ورزشکاران در طول یک جلسه ورزش روزانه می‌توانند صدها کالری بسوزانند بنابراین رژیم غذایی آن‌ها باید با افراد عادی متفاوت باشد. متخصصین تغذیه و رژیم ورزشی معمولا با توجه به فعالیت‌های ورزشی می‌تواند بهترین رژیم غذایی را برای یک ورزشکار تعیین نمایند. بسیاری از پزشکان تغذیه حتی بعد از اتمام فصل تمرین و رقابت‌ها همچنان به همکاری با ورزشکاران ادامه می‌دهند.

تحقیق در حوزه تغذیه


با مطالعه در خصوص متخصصین تغذیه و لاغری به این نکته پی خواهید برد که آن‌ها به علوم موادغذایی اشراف کامل دارند. از آن‌جایی که امروزه همه به طور مکرر به دنبال راه‌ها و روش‌های جدید کاهش وزن هستند متخصصین رژیم لاغری و تغذیه همیشه در حال تحقیق و به روز رسانی اطلاعات خود در حوزه تغذیه و تاثیر آن بر بدن انسان هستند.
برخی از متخصصین تغذیه با شرکت‌های خصوصی تغذیه‌ای همکاری می‌کنند و قبل از ورود مواد غذایی آن‌ها به بازار میزان کلی کالری، چربی و سایر ترکیبات موجود در غذاهای جدید را ارزیابی و تعیین می‌کنند. کارشناسان تغذیه، علاوه بر همکاری با شرکت‌های خصوصی تغذیه با موسسات تحقیقاتی، دانشکده‌ها و یا دولت نیز همکاری می‌کنند.

چه انتطاراتی می‌توان از متخصص لاغری و تغذیه داشت؟


نکات مهم در جلسه ویزیت با متخصص لاغری و تغذیه عبارتند از:
در طی جلسه اول ویزیت با متخصص تغذیه، ممکن است سوالات متعددی بین پزشک و بیمار مطرح شود. اگر بیمار به رژیم غذایی خاصی نظیر گیاهخواری یا رژیم غذایی مخصوص بیماری سلیاک نیاز داشته باشد می‌تواند با پزشک درمیان بگذارد. بیماران به رژیم‌هایی نیاز دارند که بتوانند به اهداف خود برسند.
سوالات مختلفی ازجمله نوع تغذیه، دفعات وعده غذایی و انتظارات خاص بیماران نسبت به تغذیه و برنامه غذایی از مواردی است که معمولا توسط متخصص تغذیه و لاغری مطرح می‌شود.
درصورتی که بیمار بنا به دلایل سلامتی و پزشکی به متخصص تغذیه مراجعه نموده است، پزشک در وهله اول نتایج آزمایشات بیمار، داروهایی که مصرف می‌کند و به‌طور کل هر مواردی که ممکن است هضم غذا و توانایی جذب موادمغذی را تحت تاثیر قرار دهد بررسی می‌نماید.

ثبت روزانه تغذیه

ثبت تمام موادغذایی که در طول روز مصرف می شوند، اولین موردی است که پزشک تغدیه و لاغری از بیمار درخواست می‌کند. این روند باید 3 روز تا 1 هفته ادامه داشته باشد. این برنامه شامل: ثبت زمان وعده غذایی، مصرف غذا به صورت تنها یا شریکی و همچنین احساس فرد در حین تغذیه می‌باشد. این امر می‌تواند مشکلات عاطفی و رفتاری مرتبط با تغذیه را نشان دهد.

برنامه لیست غذایی

بعد از ارزیابی ثبت روزانه تغذیه، نوبت برنامه ریزی لیست غذایی بیمار است. این مرحله معمولا با همکاری پزشک و بیمار صورت می‌گیرد. اگر بیمار به یک برنامه روزمره سازمان‌دهی شده نیاز داشته باشد متخصص تغذیه با درنظر گرفتن نیازهای پزشکی، فرهنگی و شخصی بیمار سعی می‌کند برنامه تغذیه‌ای مناسبی را طرح ریزی نماید. درغیر اینصورت پزشک می‌تواند جهت بهبود رژیم غذایی بیمار پیشنهادات مختلفی نظیر افزودن سبزیجات به وعده‌های غذایی روزانه، کاهش مصرف نوشابه و افزایش میزان غلات را ارائه نماید.

پیگیری جلسات

هیچ فردی با یک جلسه ویزیت با متخصص تغذیه نمی‌تواند به نتیجه مطلوب برسد. پیگیری جلسات ویزیت این امکان را فراهم می‌کند تا پزشک با توجه به برنامه واهداف تغذیه‌ای روند بهبود بیمار را ارزیابی کند، تشخیص دهد که آیا برنامه تغذیه‌ای که برای بیمار تنظیم کرده با سبک زندگی او مناسب هست و مهمتر از همه آیا تاثیری در سلامت بیمار داشته یا خیر.
همکاری مستمر و آموزش تغدیه مناسب متخصص لاغری و تغذیه با بیمار تا زمانی که بیمار اطلاعات جامعی کسب نکرده و نتواند بهترین برنامه غذایی مناسب را انتخاب نماید همچنان ادامه خواهد داشت.

سوالات متداول از متخصص تغذیه و لاغری


هنگام انتخاب متخصص تغذیه باید در نظر داشت که یک دکتر خوب کسی است که بیمار بتواند ارتباط راحتی با او برقرار نماید. بیمار با طرح سوالات مختلف به این نتیجه خواهد رسید که آیا متخصصی که انتخاب کرده با نیازها و اهداف او سازگار است یا خیر.
سوالاتی که از دکتر لاغری و تغذیه می توانید بپرسید عبارت اند از:

چه وزنی برای ما سالم است؟

وزن ایده آل و سالم در بین بیماران متفاوت است. متخصص تغذیه به بیمار کمک می‌کند تا بتواند به وزن سالم دست یابد. وزن سالم معمولا با میزان قد افراد ارتباط دارد.
سرعت کاهش وزن نکته دیگری است که توسط بیمار باید پرسیده شود، چرا که کاهش سریع وزن طبیعتا سلامتی هر فردی را به مخاطره می‌افکند. کاهش وزن سالم شامل کم کردن تقریبا 450 تا 900 گرم در هفته است. بنابراین پزشکانی که با اقدامات شدید بیمار را مجبور می‌کنند بیش از این میزان وزن کم کنند درحقیقت اطلاعات ناسالم و خطرناکی را در اختیار بیماران قرار می‌دهند.

چه غذایی باید بخوریم؟

یک پزشک لاغری و تغذیه خوب معتقد است که فرد اگر دارای بیماری خاصی نباشد می‌تواند از تمام گروه‌های غذایی مصرف نماید، درغیر اینصورت باید غذاهای خاصی را بخورد. پزشک باید برنامه و دستورالعمل‌های تغذیه‌ای مناسب را در اختیار بیمار قرار دهد، در برخی مواقع برای آموزش نکات مهم و کمک به انتخاب مواد غذایی سالم ممکن است بیمار را در خرید همراهی نماید.
میزان و درصد کالری که از طریق چربی، کربوهیدرات و پروتئین دریافت نماییم باید توسط متخصص تغدیه توضیح داده شود. این کار کمک می‌کند تا بیمار، غذا و تنقلات سالمی را انتخاب نماید. تعیین اندازه وعده غذایی برای حفظ میزان متوسط دریافت کالری از موارد دیگری است که باید توسط پزشک شرح داده شود.

اگر فردی مبتلا به بیماری باشد چه باید بکند؟

برخی از بیماری‌ها به رژیم غذایی خاص نیازمند هستند بنابراین در چنین شرایطی باید پزشک را در جریان امر قرار داد. در طول بارداری و شیردهی معمولا بنا به توصیه متخصص مادر باید میزان کالری بیشتری دریافت نماید.
بیماری‌های نظیر، مشکلات قلبی، دیابت، فشارخون بالا و کلسترول بالا معمولا محدودیت‌های تغذیه‌ای خاصی دارند بنابراین یک متخصص لاغری و تغدیه مجرب و ماهر باید بتواند با درنظر گرفتن مشکلات بیمار یک برنامه تغذیه‌ای مناسبی را تدارک ببیند. آلرژی غذایی و یا عدم تحمل برخی از غذاها از موارد دیگری است که بیمار باید با متخصص تغذیه در میان بگذارد. این کار کمک می‌کند تا پزشک بتواند برنامه غذایی را طرح ریزی نماید که خطر آلرژی و واکنش تغذیه‌ای نداشته باشد.

Call Now Buttonمشاوره رایگان
×مشاوره در واتساپ