از بین بردن سلولیت روی رانها، شکم و باسن با دستگاه پزشکی یا در خانه

اصطلاح "سلولیت" به ظاهر فرو رفته پوست اشاره دارد که در بعضی از افراد بر روی کفل، ران و باسن قرار دارند. به دلیل تفاوت نحوه‌ی توزیع چربی، عضله، و بافت همبند در پوست زنان و مردان، سلولیت در زنان بسیار شایع‌تر از مردان است. ناهنجاری سلولیت ناشی از تجمع چربی است که بافت همبند زیر پوست را فشار می‌دهد و ناهموار می‌کند، و منجر به تغییرات نهادی در ظاهر پوست می‌شود. بسیاری از درمان‌ها مانند مزوتراپی ، آر اف رادیوفرکانسی ، اولتراسوند کویتیشن  برای گرم کردن پوست، تحریک تولید کلاژن و کاهش سلولیت استفاده می‌شوند.

سلولیت به عارضه‌ای که به عنوان سلولیت شناخته می‌شود، که شیوع یک عفونت باکتریایی یا التهاب پوست و بافت‌های زیرین است، اطلاق نمی‌شود.

یک ظاهر فرو رفته مانند سطح یک پرتقال ناشی از ناهمواری پوست نگرانی جدی برای اکثریت قریب به اتفاق زنان دارای اضافه وزن یا لاغر است. اگر سلولیت‌های روی بدنتان برایتان ناخوشایند هستند، کاهش سلولیت می‌تواند به شما در احساس دلگرمی بیشتری نسبت به ظاهرتان، کمک کند. بهترین راه برای تعیین اینکه درمان مناسب سلولیت برای شما چیست، صحبت با پزشک درباره نگرانی‌های خاص و سابقه پزشکی است. با اینکه در حال حاضر سلولیت را نمی‌توان به طور کامل از بین برد، اما هنوز گزینه‌های عالی در دسترس وجود دارد که به شما کمک می‌کند پوستتان صاف‌تر و سالم‌تر به نظر برسد. با پیگیری درمان‌های توصیه شده توسط پزشک، بیماران به طور معقول می‌توانند انتظار مشاهده پیشرفت را داشته باشند.

اگر به دنبال روشی سریع برای از بین بردن سلولیت هستید می‌توانید با مراجعه به کلینیک تناسب اندام رازی  از بهترین و جدیدترین روش‌های رفع سلولیت بهره‌مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره روش‌های رفع سلولیت یا رزرو وقت می‌توانید با شماره‌های۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ - ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ - ۰۲۱۸۸۰۲۵۳۵۰  تماس بگیرید.

چه چیزی باعث سلولیت می‌شود؟ 


ظاهر فرو رفته سلولیت را می‌توان به عنوان یک حالت عادی در نظر گرفت- یکی از راه‌هایی که در بسیاری از انسان‌های کاملا طبیعی به نظر می‌رسد. وراثت، ضخامت پوست، جنسیت، میزان و توزیع چربی بدن و سن می‌توانند بر میزان سلولیت موجود یا قابل مشاهده تاثیر بگذارند. به نظر می‌رسد سلولیت به علت انقباض یا کوتاه شدن طناب‌های بافت فیبروز که پوست را در جا نگه می‌دارند، ایجاد می‌شود. در حالی که سلولیت در زنان بیشتر از مردان رایج است، مردان نیز می‌توانند تحت تأثیر قرار گیرند. اگر چه هورمونهای زن نقش مهمی در توزیع این نوع پخش چربی دارند، سلولیت با هورمون درمانی قابل درمان نیست. داشتن سابقه خانوادگی سلولیت یکی دیگر از عوامل خطر است. بارداری و شیوه زندگی غیر فعال ممکن است خطر ابتلا به سلولیت را افزایش دهد.

علائم سلولیت 


سلولیت باعث فرورفتگی پوست و ظاهر ناصاف تن می‌شود. سلولیت می‌تواند به پوست ظاهری پرتقال مانند ‌دهد. سلولیت معمولا در کفل، باسن و شکم قرار دارد. گاهی اوقات در سینه‌ها، قسمت بالای بازوها یا شکم رخ می‌دهد. با سلولیت خفیف، فرورفتگی آشکار نیست، مگر اینکه پوست در تنگنا باشد.

روش‌های رفع سلولیت


پزشکان از انواع درمان‌ها برای کمک به کاهش سلولیت بیماران استفاده می‌کنند. در حالی که هیچ یک از آنها دائمی نیستند، بسیاری می‌توانند نتایجی را که در یک سال یا بیشتر باقی می‌ماند، به دست آورند. گزینه‌های حذف سلولیت عبارتند از:

پلاسما غنی از پلاکت 

یک راه برای از بین بردن سلولیت پی آر پی (پلاسما غنی از پلاکت) است که به مناطق خاصی از پوست تزریق می‌شود تا به رشد کلاژن و اصلاح بافت کمک کند.

"پلاسمای غنی از پلاکتی که با میکرونیدلینگ استفاده می‌شود انجام می‎شود،" خون در یک سانتریفیوژ گرفته می‌شود که برای استخراج لایه غنی از پلاکت استفاده می‌شود که سپس به پوست در ناحیه‌ای که میکرونیدلینگ انجام می‌شود استفاده می‌شود. پلاسما به راحتی به پوست جذب می‌شود.

مزوتراپی 

مزوتراپی یک درمان بحث برانگیز برای سلولیت است که شامل تزریق داروها یا مواد دیگر به طور مستقیم در بافت آسیب دیده است. گیاهان و ویتامین‌ها اغلب به صورت تزریق کوکتل استفاده می‌شوند. مواد مختلف به داخل ناحیه تزریق می‌شوند، از جمله کافئین، هورمون‌ها، آنزیم‌ها و عصاره‌های گیاهی. از آنجا که هر پزشک از یک ترکیب منحصر به فرد مواد استفاده می‌کند، هیچ راهی برای دانستن اینکه چه عناصر و موادی موثر هستند وجود ندارد، البته در صورتی که موثر باشند. بسیاری از تزریقات بیش از چند جلسه (معمولا 10 یا بیشتر) انجام می‌شوند.

لیزر 

روش کاهش سلولیت با لیزر از یک پروب لیزری کوچک استفاده می‌کند که از طریق یک برش کوچک تنها در زیر پوست قرار می‌گیرد. این لیزر بافتهای زیر سطح پوست را گرم می‌کند، کاری که انجام می‌دهد:

  • آزاد کردن برخی از fibrous septae
  • کاهش ضخامت لایه چربی زیر پوستی
  • تحریک تولید کلاژن
  • بهبود بافت پوست و کشش

اگر چه این شامل برش‌های کوچک است، لیزر کاهش سلولیت به عنوان یک روش حداقل تهاجمی در نظر گرفته می‌شود و با استفاده از بی‌حسی موضعی می‌تواند توسط یک ارائه دهنده مجرب در مطب انجام شود. از کار افتادگی معمولا به 1 تا 2 روز محدود می‌شود. سلولایز حدود یک سال طول می‌کشد و بیماران معمولا بعد از یک درمان به نتیجه دلخواه خود دست پیدا می‌کنند.

کرایولیپولیز 

کرایولیپولیز یک روش غیرتهاجمی است و سلول‌های سلولیت را یخ می‌زند و می‌کشد. هنگامی که سلول‌های سلولیت در معرض خنک‌سازی دقیق بین -1 درجه سانتیگراد و -5 درجه سانتیگراد قرار می‌گیرند، آنها دستخوش کریستالیزاسیون می‌شوند، این فرایند یک پاسخ التهابی ایجاد می‌کند که سبب کاهش و سپس مرگ سلول‌های سلولیت می‌شود. سلول‌های سلولیتی نسبت به سایر بافتها نسبت به دماهای سرد آسیب‌پذیرتر هستند و در دماهای پایین‌تر یخ می‌زنند. هنگامی که آنها می‌میرند، بدن بیمار به طور طبیعی آنها را از بین می‌برد. این روند شامل 3 درمان است و 3یا 4 ماه طول می‌کشد تا بیمار نتایج را مشاهده کند.

آر اف

رادیو فرکانسی  نوعی درمان است که سلولیت را گرم می‌کند. آر اف انرژی تولید می‌کند که به لایه‌های پوست نفوذ می‌کند تا به صورت انتخابی بافت پوست را گرم کند. فرآیند گرما منجر به انقباض فوری فیبرهای کلاژن می‌شود، در عین حال، کلاژن جدید تولید می‌شود. این به پوست ظاهر سفت‌تر و استوارتر می‌دهد.

کویتیشن 

اولتراسوند کویتیشن از سونوگرافی برای تخریب سلول‌های سلولیت استفاده می‌کند؛ این روش سلول‌ها را به مایع تبدیل می‌کند که توسط بدن به عنوان یک محصول پسماند خارج می‌شوند. درمان اولتراسونیک، تمامیت و درستی خون و سیستم لنفاوی و تبدیل چربی جامد به حالت مایع را حفظ می‌کند از طریق سیستم لنفاوی از طریق دستگاه ادراری حذف می‌شود. این درمان اولتراسونیک آرامش‌بخش است و بیمار احساس گرمای موضعی و ماساژ ملایم را از درمان دارد.

لیپوماتیک 

لیپوماتیک یک تکنیک حداقل تهاجمی است که فرورفتگی‌های روی پوست را با قرار دادن یک کانول کوچک و آزاد کردن نوارهای فیبری  که در پوست کاهش می‌یابند، درمان می‌کند. دستگاه حیرت‌آور که به علت ارتعاشات قدرتمند و مقدار حرکتش شناخته شده است، می‌تواند فرورفتگی‌ها را یکنواخت کند، تولید کلاژن را تحریک کرده و به افزایش عمق و کشش پوستی کمک می‌کند تا ظاهری صاف‌تر به آن بدهد.

آیا لیپوساکش برای رفع سلولیت موثر است؟ 


لیپوساکشن همچنین درمان توصیه شده برای سلولیت نیست. این تکنیک استخراج چربی با مکش آن از زیر پوست، برای سلولیت موثر نیست. در واقع، لیپوساکشن ممکن است ظاهر پوست را از طریق مکش زیرسازی چربی که در زیر پوست قرار دارد، بدتر کند. و نتیجه فرو رفتگی بیشتر پوست است.

درمان خانگی سلولیت


همیشه نمی‌توان از سلولیت جلوگیری کرد، اما حفظ وزن سالم و انجام ورزش منظم می‌تواند به کاهش ظاهر سلولیت کمک کند. بدن باید آب کافی دریافت کند (نوشیدن مقدار زیادی مایعات) و توقف سیگار باعث کمتر قابل مشاهده بودن سلولیت می‌شود.

رژیم‌های غذایی سلولیت 


رژیم‌های سلولیت خاص پیشنهاد شده ادعا دارند که در درمان سلولیت موثر هستند. طرفداران این رژیم‌ها ادعا می‌کنند که ترکیبی از غذاها در رژیم غذایی می‌تواند التهاب را کاهش دهد و گردش خون را در مناطق آسیب دیده بهبود بخشد و سلولیت را کاهش دهد. کارشناسان نتیجه می‌گیرند که خوردن یک رژیم غذایی سالم می‌تواند احتباس مایعات را کاهش دهد و سلامت کلی و ظاهر پوست را بهبود بخشد، اما رژیم‌های خاصی که برای مورد هدف قرار دادن سلولیت طراحی شده‌اند ارزش زیادی ندارند.