روشهای پروتز سینه (سیلیکونی و سالین) و انواع سایز پروتز سینه

پروتز سینه یکی از روش‌های جراحی زیبایی بزرگ کردن سینه و بهبود شکل آن است که در این روش از پروتزهای سیلیکونی یا سالینی استفاده می‌شود. هدف از پروتز سینه، بهبود ظاهر سینه بیمار، متقارن کردن آنها و زیبا کردن ظاهر سینه است. این روش براساس درخواست و خواسته بیمار انجام می‌شود.

پروتز سینه یکی از روش‌های جراحی ایمن است که نتایج آن تا مدت زیادی حفظ می‌شود و اکثر بیمارانی که این روش را انتخاب کرده‌اند بسیار راضی هستند. بهترین روش برای تصمیم‌گیری در خصوص مناسب بودن یا نبودن این روش برای شما این است که به پزشک مراجعه کنید و با او مشورت نمایید. پزشک براساس آناتومی سینه، ساختار بدن و سایر عوامل، یکی از انواع پروتز سینه را به شما پیشنهاد می‌دهد که با نتایج مطلوب زیبایی همراه است. در نهایت انتخاب ایمپلنت سیلیکونی یا سالینی به شما بستگی دارد. در کلینیک تناسب اندام رازی جراحی ایمپلنت سینه با جدیدترین تکنیک های روز جهان انجام میشود . شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مزایا و نحوه انجام ایمپلنت سینه و رزرو نوبت جراحی بزرگ کردن سینه با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ - ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ - ۰۲۱۸۸۰۲۵۳۵۰  تماس بگیرید.

مزایای ایمپلنت سینه


زنان به دلایل مختلفی از پروتز سینه استفاده می‌کنند، یکی از این دلایل بزرگ بودن یک سینه نسبت به دیگری است. پروتز سینه یکی از روش‌های بسیار سودمند برای اصلاح عدم‌تقارن سینه‌ها است، می‌توان از پروتز سینه برای اصلاح تغییر شکل سینه استفاده کرد. اهداف دیگری که برای بزرگ کردن سینه وجود دارد عبارتند از:

 • بازسازی سینه پس از بارداری و شیردهی
 • حفظ تعادل سینه و بهبود آن
 • بهبود شکل ظاهر سینه

تفاوت پروتزهای سیلیکونی و سالینی سینه چیست؟


پوسته خارجی پروتزهای سیلیکونی و سالینی از سیلیکون ساخته شده است. این ایمپلنت‌ها به لحاظ مواد سازنده و میزان مقاومت، با یکدیگر تفاوت دارند.

پروتزهای سالینی سینه

ایمپلنت‌های سالینی ای توسط آب نمک استریل پر شده‌اند. پزشک پروتز خالی را وارد بدن می‌کند سپس آنرا از آب نمک پر می‌نماید. زنان ۱۸ سال به بالا و همه زنانی که قصد بزرگ کردن سینه خود را دارند می‌توانند از ایمپلنت‌های سالینی سینه استفاده کنند.

پروتزهای سیلیکونی سینه


ایمپلنت‌های سیلیکونی توسط ژل سیلیکون که یک مایع غلیظ و چسبناک است و عملکردی شبیه چربی بدن انسان دارند، پر شده‌اند. اکثر زنان اذعان می‌کنند که پروتزهای سیلیکونی سینه شبیه بافت طبیعی بدن انسان هستند. ایمپلنت‌های سیلیکونی برای زنان ۲۲ سال به بالا و همه زنانی که قصد بزرگ کردن سینه خود را دارند قابل استفاده است.

سایز انواع پروتز سینه

سایز پروتزهای سینه از حدود ۱۵۰cc تا ۸۰۰cc یا بالاتر، متغیر است. اکثر بیماران برای هر یک از سینه‌های خود به ایمپلنت‌هایی با سایز مختلف نیاز دارند؛ به این ترتیب بهترین تقارن ممکن حاصل می‌شود. سایز ایمپلنت‌های که انتخاب می‌شود به سایز فعلی سینه بیمار، خواسته فرد او، و پیشنهادات پزشک بستگی دارد.

نحوه بزرگ کردن سینه


بیمار باید قبل از پروتز سینه برای انجام ارزیابی پزشکی به متخصص مراجعه کند. بیمار درباره خواسته خود با پزشک صحبت می‌کنن و نظرات او را می‌شنود. ممکن است پزشک از بیمار بخواهد چند روز قبل از جراحی سینه، مصرف برخی داروها را قطع کند. جراحی بزرگ کردن سینه می‌تواند به صورت سرپایی انجام شود یا بیمار یک روز در بیمارستان بستری شود. اجرای این روش یک تا دو ساعت طول می‌کشد و بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد بنابراین به خواب فرو می‌رود و هیچ‌گونه دردی را احساس نمی‌کند. پزشک براساس بدن بیمار، نوع پروتز سینه و سایز مدنظر بیمار برشی را زیر سینه‌ها، زیر بازو، یا اطراف نوک سینه او ایجاد می‌کند. پزشک پروتز سینه را درون بسته‌ای گذاشته و آن را زیر یا روی عضله قفسه سینه بیمار قرار می‌دهد. جراح پس از قرار دادن ایمپلنت در محل مورد نظر توسط چسب جراحی یا نخ بخیه محل برش را می‌بندد.

دوران بهبود


بیمار می‌تواند چند ساعت بعد از جراحی به تنهایی راه برود، اکثر بیماران می‌توانند یک یا دو روز بعد از جراحی فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرند. ممکن است بیمار به مدت یک یا چند هفته احساس درد و ناراحتی نماید بنابراین باید به مدت ۲ تا ۴ هفته فعالیت‌های ورزشی خود را محدود کند. در برخی موارد، پس از جراحی بزرگ کردن سینه، پزشک از بیمار می‌خواهد تا مدتی از سوتین ورزشی یا سوتین محافظ مخصوص جراحی استفاده کند - بیمار باید به درستی از دستورات پزشک پیروی کند تا فراآیند بهبود تسریع شود. اگر پروتز سینه زیر عضله سینه قرار داده شود - در اکثر موارد از این روش استفاده می‌شود - در ابتدا سینه روی قسمت فوقانی قفسه سینه قرار می‌گیرد که این وضعیت طبیعی است و طی چند هفته در وضعیت بهتری قرار می‌گیرد و بعد از دو ماه نتیجه نهایی حاصل می‌شود. زنانی که از ایمپلنت سینه استفاده می‌کنند باید موارد زیر را به خاطر داشته باشند:

 • باید پس از جایگذاری پروتز سینه، ماموگرافی انجام دهند و طبق دستور پزشک آزمایشات غربالگری را تکمیل نمایند.
 • بیمارانی که از پروتز سیلیکونی استفاده می‌کنند باید برای بررسی هرگونه پارگی، که مسئله‌ای نادر است، به صورت دوره‌ای توسط ماموگرافی، سونوگرافی، یا ام‌آر‌آی بررسی شوند.
 • بارداری، کاهش و افزایش وزن می‌تواند بر ظاهر سینه تاثیر بگذارد بنابراین در زنانی که با گذر زمان از ظاهر سینه خود راضی نیستند انجام جراحی ثانویه ضروری خواهد بود.
 • نمی‌توان از فرآیند پیری جلوگیری کرد، با گذر زمان بافت سینه تغییر می‌کند. بنابراین بیمار می‌تواند با استفاده از سوتین‌های مناسب از افتادگی بافت سینه جلوگیری کند.

نتایج پروتز سینه


اگرچه بزرگ کردن سینه فورا پس از جراحی ایجاد می‌شود، ممکن است چند هفته طول بکشد تا نتیجه نهایی حاصل شود بنابراین باید تورم سینه کاهش یابد و پوست به اندازه کافی کشیده شود. برخی از بیماران باید برای کمک به ظاهر سینه‌های خود از باند استفاده کنند. استفاده از باند مخصوص در مواردی که بیمار دچار عدم‌تقارن سینه است یا سینه‌های او کوچک است ضروری است. ممکن است چندین ماه یا حتی۲ سال طول بکشد تا خطوط بخیه ناپدید شود.

خطرات و ضررهای ایمپلنت‌ چیست؟

پروتز سالینی و سیلیکونی سینه با خطرات مشابهی همراه هستند که این موارد عبارتند از:

 • بافت اسکار که باعث تغییر شکل پروتز سینه ( انقباض کپسولی )
 • درد سینه
 • عفونت سینه
 • تغییر در حساسیت سینه و نوک سینه که معمولا موقت است.
 • نشت از ایمپلنت‌ یا پارگی آن

اصلاح هر یک از این مشکلات نیازمند عمل جراحی برای خارج کردن یا تعویض پروتز است.

اگر ایمپلنت‌ پاره شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

در صورتی که ایمپلنت‌ پاره شده باشد، ادامه فرآیند بزرگ کردن سینه با توجه به نوع پروتز، پروتز سیلیکونی یا سالینی، متفاوت خواهد بود.

ایمپلنت‌ سالینی پاره شده

اگر ایمپلنت‌ سالینی سینه پاره شود مواد درون آن خالی می‌شود - بنابراین سایز و ظاهر سینه تغییر می‌کند. محلول سالینی نشت شده توسط بدن جذب می‌شود و هیچ‌گونه خطری برای بدن نخواهد داشت، با این حال در اکثر مواقع باید بیمار تحت جراحی قرار بگیرد و پوسته سیلیکونی خارج شود. بیمار می‌تواند در صورت تمایل پس از خارج کردن پوسته ایمپلنت‌ قبلی اقدام به جایگذاری ایمپلنت‌ جدید نماید.

ایمپلنت‌ سیلیکونی پاره شده

در صورتی که ایمپلنت سیلیکونی دچار پارگی شود بیمار چیزی را احساس نخواهد کرد زیرا سیلیکون‌های آزاد درون بافت فیبروزی سینه که اطراف ایمپلنت تشکیل شده‌اند به دام می‌افتند. این عارضه تحت عنوان پارگی خاموش شناخته می‌شود. نشت ژل سیلیکونی باعث مشکلات سیستمیک یا سایر بیماری‌ها - مانند سرطان سینه، مشکلات باروری یا بیماری بافت همبند مانند آرتریت روماتوئید نمی‌شود. پارگی ایمپلنت‌ سیلیکونی سینه در نهایت باعث درد سینه یا تغییر در شکل و ظاهر سینه می‌شود. در صورت پاره شدن پروتز سینه پزشک پیشنهاد می‌دهد که ایمپلنت‌ از بدن خارج شود. بیمار می‌تواند در صورت تمایل پس از خارج کردن ایمپلنت‌ قبلی برای جراحی ایمپلنت جدید اقدام کند. در صورتی که در اسکن ام‌آر‌آی، پارگی ایمپلنت‌ تایید شود اما بیمار هیچ‌گونه علامت یا مشکلی نداشته باشد، بررسی عوارض و مزایای خارج کردن ایمپلنت‌ یا عدم تخلیه آن به بیمار و پزشک او بستگی دارد.

هزینه پروتز سینه


هزینه پروتز سینه به محل انجام جراحی، پزشک، و نوع پروتز سینه مورد استفاده بستگی دارد .